W moim domu rodzinnym nie robiło się żurku. Mi zresztą na początku średnio smakował. Nauczyłam się go gotować mieszkając tu. Nikt mi nie podał przepisu, nikt mnie nie instruował. Metodą prób i błędów. Uważam, że po tylu latach wychodzi mi bardzo nawet dobrze.
Zostało jedynie opanować do perfekcji robienie zakwasu, bo na razie robię na kupnym. I tu się podzielę - najlepszy kupny jest w Gliwicach. Poza Gliwicami staramy się szukać w sklepach z tradycyjnymi regionalnymi artykułami. Może zakwas nie jest domowy, ale za to chrzan i biała kiełbasa dodawana do zupy jest własnego wyrobu! Przepis tu -> domowa biała kiełbasa, a przepis na chrzan niedługo.
Składniki:
- 3 l wywaru mięsno-warzywnego,
- 0,5 litra zakwasu,
- 300 g kiełbasy typu "Podwawelska",
- 300 g białej kiełbasy,
- 3 jajka,
- 3 średnie ziemniaki,
- 3 łyżki chrzanu,
- 5 ząbków czosnku,
- 2-3 łyżki suszonego majeranku,
- sól pieprz.
Przygotowanie:
Ugotowany wywar z kości i warzyw z dodatkiem liścia laurowego i ziela angielskiego dokładnie odcedzić.
Do czystego wywaru włożyć białą kiełbasę, wlać zakwas, chrzan, majeranek, przepuszczony przez praskę czosnek, doprawić solą oraz pieprzem i zagotować. W momencie kiedy całość zacznie bulgotać dodać pokrojoną w kostkę kiełbasę podwawelską, po ok. 10 minutach pokrojone ziemniaki.
Kiedy całość się zagotuje wyjąć białą kiełbasę, pokroić ją w plasterki i wrzucić z powrotem do garnka. Spróbować i doprawić jeżeli czegoś brakuje. My dodajemy bardzo dużo chrzanu, czosnku i majeranku, lubimy mocno aromatyczną wersję. Generalnie warto odczekać choćby 3 godziny, wówczas wyrobi się tajemniczy składnik "przegryzie się" i zupa obierze zupełnie inny smak.
Podawać w ugotowanym wcześniej jajkiem, można posypać również świeżą wielkanocną rzeżuchą — taką wersję lubię najbardziej! Malin dodatkowo ściąga mięso z kości z wywaru i dodaje do całości.
Smacznego!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz